چچ

معماری سازمانی چیست؟

از معماری سازمانی (Enterprise Architecture) تعاریف متعددی ارائه شده است. برخی از معروف‌­ترین تعاریف معماری سازمانی عبارتند از:

  • معماری سازمانی یک رشته تحلیلی است که روش‌­هایی برای تعریف، سازماندهی، استانداردسازی و مستندسازی ساختار و روابط یک سازمان را به­­ صورت جامع و در قالب دامنه‌های مشخصی مانند دامنه‌های فیزیکی، سازمانی، فنی و ... فراهم می‌­آورد. (Wikipedia)
  • معماری سازمانی یک (یا مجموعه‌ ای از) نقشه­(های) مفهومی است که ساختار و عملیات یک سازمان را تعریف می‌­کند. هدف معماری سازمانی، تعیین روش دستیابی سازمان به اهداف فعلی و آینده­‌اش است و شامل روش­‌هایی برای تحلیل، برنامه ‌ریزی، طراحی و پیاده‌­سازی طراحی یک سازمان می­‌شود. (TechTarget)
  • معماری سازمانی یک کل منسجم از اصول، روش­‌ها و مدل‌هایی است که برای طراحی و تحقق ساختار سازمانی، فرآیندهای کسب­ وکار، سامانه ‌های اطلاعاتی و زیرساخت یک سازمان مورد استفاده قرار می‌­گیرد. (Enterprise Architecture in Practice, Marc Lankhorst et al., 2017)

به ­طور کلی، معماری سازمانی را می‌­توان «مجموعه­ ای به ­هم ­پیوسته از مدل­‌های توصیف­ کننده جنبه ­های مختلف سازمان، که از آن برای برنامه­‌ریزی، مدیریت پیچیدگی و مدیریت تغییر سازمان استفاده می‌­شود» دانست. هم­چنین به فرآیندها و روش­‌های طراحی، تحلیل و نمایش این مدل­‌ها هم معماری سازمانی اطلاق می‌­شود. مهم‌­ترین کاربرد معماری سازمانی به این معنی، کمک به مدیران سازمان‌­ها برای مدیریت تغییر، از راه فراهم­ ساختن مدل­‌هایی است که سازمان را از جنبه­‌های مختلف (ساختار، فرآیندها، سامانه­ های اطلاعاتی و برنامه­‌های کاربردی، داده­ ها و اطلاعات، زیرساخت فناوری اطلاعات و ...) توصیف می­‌کنند.

آدرس کوتاه شده: